Oroján Sándor, az egri közgyűlés Fidesz- KDNP frakciójának vezetője bejelentette, a kormány 600 milliós fejlesztési támogatást ad a városnak, egyúttal megakadályozza Eger eladósodását. Adler Ildikó képviselő a koronavírus kapcsán bírálta a városvezetést, de nehezményezte azt is, hogy éppen saját intézményeinek életét nehezíti meg az önkormányzat vezetése – ez hangzott el egyebek mellett az Egerben tarott hétfői sajtótájékoztatón.
Oroján Sándor jó hírek bejelentésével kezdte mondandóját: sikerült megakadályozni, hogy egy felelőtlen hitelfelvétellel a jelenlegi vezetés eladósítsa a várost, ugyanakkor a kormány az eredetileg beharangozottnál nagyobb mértékben 600 milliós támogatást adott Egernek az egri várban felépítendő panorámás lift megvalósításához.
A részletekről szólva a frakcióvezető hangsúlyozta azt is, hogy képviselőik a kezdetektől fogva elutasították a félmilliárdos kölcsönt. Az egymilliárdos folyószámla-hitel ugyanis továbbra is rendelkezésre áll, tavaly novemberben ugyanakkor 13 milliárd forint állt rendelkezésükre működésre, 12 fejlesztésre, 7 milliárd forintot pedig szabadon használhattak fel, nem beszélve az értékpapírban álló, szintén feltételek nélkül felhasználható 300 millióról.
Oroján Sándor hozzátette: ilyen körülmények között akartak kölcsönhöz jutni nehéz helyzetükre hivatkozva, miközben saját médiájuk kialakítására 30 milliót költöttek, de volt pénz (70 millió) az Eger Termál Kft. számára is.
A fejlesztések kapcsán elhangzott az is, hogy a jelenlegi városvezetés regnálása alatt egyszerűen leállt a város, semmiféle fejlesztés nincs, aminek az is oka lehet, hogy az eddigi szakemberek egységesen álltak fel a fejlesztésért felelős városgazdálkodási cégtől, amikor a polgármester kinevezte annak élére a jobbikos pártalapítvány elnökét, ami nagy megütközést keltett városszerte.
A fejlesztési hitel felvétele nagy divat volt a szocialista kormányzatok alatt, amikor a gyakorlat az volt, hogy ha az összeg elfogyott, semmiféle fejlesztés nem történt, így rengeteg település adósodott el Magyarországon. Éppen ezért a kormány rendelete szerint ma már a kabinet engedélye szükséges a települések hitelfelvételéhez, az illetékesek pedig az egri vezetés kérelmét nem tartották indokoltnak, miközben
az említett 600 milliót Eger megkapta, amiről viszont Mirkóczki Ádám egyszerűen elfelejtett beszélni– fejtette ki Oroján Sándor.
Szólt arról is, hogy a polgármester rendszeresen panaszaival árasztja el sajtót, ugyanakkor a pénz felhasználásának célját nem igazán képes megindokolni, nem beszélve arról, milyen bank adna hitelt annak, aki azt kürtöli szét a világban, hogy nincs és nem is lesz semmije a városnak jövőre…
A Fidesz-KDNP frakcióvezetője külön is kitért az IPA (iparűzési adó) körüli ellenzéki felvetésekre.
Oroján Sándor kifejtette,
a legfontosabb tény, hogy az adót nem a kormány vonja el, hanem az azoknál a kis-, és középvállalkozásoknál marad, akik költségeiket csökkentve így tarthatják mag saját és alkalmazottjaik munkahelyeit.
A számítások szerint ez a pénz összesen 800 millió forint kiesést jelent időlegesen a városnak (megjegyezendő, hogy az előző önkormányzat eddig is nyújtott egri vállalkozóknak 50 százalékos kedvezményt), ám ezt a pénzt nem a kormánynak adják oda, hanem az összeg a vállalkozók támogatására szolgál.
És még egy fontos tény – folytatta -, az egyeztetések után, a gazdasági károk felmérésével nyilvánossá válik majd az is, hogy melyik települést milyen mértékben kompenzálja a költségvetés. Ez így lesz Eger esetében is.
Martonné Adler Ildikó, az Fidesz egri szervezetének elnöke arról szólt, hogy a koronavírus sok szomorúságot és kárt okozott Egernek, rengeteg helyi vagy helyi kötődésű kiválóság hagyott itt minket, legutóbb, Ebner Béla újságírót veszítette el a város.
Kifejtette: a kormány mindeközben támogatta Egert, bérpótlékot fizetett a rászorulóknak, adót csökkentett, meghosszabbította a hitelmoratóriumot. Biztosította a családtámogatási rendszer működését, 100 százalékos járandóságot adott a CSED-en lévő kismamáknak, lakásfelújítási támogatást vezetett be, a költségek 50 százalékáig, ösztönözte a többgenerációs otthonok építését, javította az egészségügyi dolgozók anyagi megbecsülését. Közben a frakciójuk is rengeteget segített a rászorulókon, a kormány pedig pluszforrást biztosított a városnak egyik óvodája felújításához is.
Szomorú tény azonban, hogy az egri vezetés a megszorításokat saját intézményeinél kezdte, előbb 231, majd 400 millió vont el tőlük, s nem hagyta, hogy maguk döntsenek az év végi esetleges pénzmaradványról.
– tette hozzá.
Adler Ildikó a sajtótájékoztató végén elmondta: bizakodó a jövőt illetően, úgy hiszi, fél éven belül mindenki megkaphatja a vakcinát, de abban is bízik, hogy tanultunk a megpróbáltatásból, és jobb lesz a világunk. Erősödnek a kötelékek a családdal, a barátainkkal és a közösségekkel.
0 Megjegyzések